За да направим нашата уебстраница съвременна и функционална, използваме „бисквитки“ (cookies). ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ РАЗБРАХ

Новини и информация

Ето един пример за отлична AMD-базирана геймърска PC машина  Дата: Mon 25 April, 2016
Съдържание:

Независимо от инвазията през последните години на преносимите компютри и целокупната глобална стагнация на РС пазара като цяло, сегментът на настолните PC геймърски машини остава относително незасегнат и, предвид вярната и постоянна аудитория, едва ли в скоро време ще има някаква реална опасност за неговото съществуване или свиване. Разбира се, има и известни „експерименти” , свързани със смяна на техниката, от страна някои потребители, но те в повечето случаи завършват с провал. Но в днешно време никак не е лесно да събереш геймърско PC, предвид разнообразието от компоненти, които се предлагат, пристрастието към определени марки, ценовите ограничение и пр. В крайна сметка, на пазара на настолните геймърски машини властват Intel-базираните системи.  Всеобщото мнение на много потребители е, че системата трябва да е базирана на Intel платформа, за да е „яката работа”, но всъщност дали е така? Дали една AMD-базирана система от среден и висок клас се представя по-зле в игрите? На тези, както и на още други въпроси, отговорихме още преди година на страниците на нашето издание, но ето че и български компании дават алтернативен отговор със свои асемблирани решения. В конкретния случай имаме предвид една нова РС системa.  За съжаление, конкретната система все още си няма официално име, но това няма особено голямо значение.

Предложената  настолна система не е бюджетно решение, а геймърска система  от среден клас. Затова и цената, която на мнозина би се сторила висока (2072 лв – крайна клиентска), всъщност е напълно нормална за този сегмент на пазара. Все пак става въпрос за геймърски хардуер, а той никога не е бил особено евтин. Нека първо по-обстойно да погледнем от какви компоненти е съставена тази машина.

Системата в близък план

Предполагам вече стана ясно, че това е AMD-базирана машина.  За нея е избран процесорът AMD FX-8370, който е позициониран най-високо в линията на FX8000-серията и е най-разумното решение за такава цел. Разбира се, тук изобщо не разглеждаме версията FX-9000, която е само за ентусиасти и хора с неконвенционални въздушни охлаждания и без притеснения от факта, че спокойно могат да ползват процесорите си и за отопление на жилището. FX-8370 притежава нормална работна честота от 4.1 GHz и boost честота от 4.3 GHz. Ако се абстрахирате от предразсъдъците си, това е един много сериозен процесор, който има висока многонишкова производителност. Някои сигурно ще побързат да кажат – „Каква полза от тази многонишкова производителност, след като игрите не се възползват пълноценно от нея”. Да, до известна степен в тази забележка има някакъв резон, но само при игри използващи API-то на Microsoft до  DX11. С появата на DX12, нещата доста се променят по отношение на многоядреността и от множеството тестове в интернет става ясно, че с процесорите от FX-серията на AMD игрите получават доста добър прираст на производителност. Охлаждането на процесора е стандартното боксово, което съвсем скоро беше обновено от AMD. Става въпрос за AMD Wraith Cooler, който съвсем наскоро ви представихме и който чудесно си пасва с този процесор. Хубавото в тази ситуация е, че спестявате около 60 лв. за допълнителен охладител, тъй като нищо под тази цена не е по-добро и като охлаждащи способности и като шум от AMD Wraith Cooler.

За системата е избрана и солидна дънна платка – ASUS M5А99FX Pro-, която използва чипсета AMD FX-99  и е предназначена за процесори  с Socket AM3+. Тя е много добра комбинация за процесора AMD FX-8370 със своята функционалност. Захранването на процесора е осъществено посредством мощен 6+2+2 фазен VR регулатор на напрежение, който има предвидено  и подобаващо охлаждане посредством система с топлинни тръби.  Регулаторът може да се справи с процесори  с TDP до 220W и не случайно това е една от платките ,поддържащи  официално процесорите FX-9370 и FX-9590.  Системата е снабдена и с 8GB оперативна памет, като за целта е използван двуканален комплект (2x4GB) памет на Kingston – Predator DDR3 1866.  Искаше ни се да видим обем от 16GB (2x8GB), но все пак не трябва да забравяме, че това не е топ геймърска машина и все пак се гони някакъв бюджет, а и  8GB RAM за момента са напълно достатъчни като размер за оперативната памет. Графичната подсистема е поверенa на графичния ускорител ASUS Strix-R9 380X-OC4G-Gaming, който е базиран на графичното ядро Tahiti XT, работещо на тактова честота от 1030 MHz/1050 MHz (gaming/overclock режим).

Охлаждането на картата е познатото ни фирмено ASUS Direct CU II, което се е доказало в практиката и е едно от най-добрите на пазара.  Графичният буфер (инсталираната графична памет) на ASUS Strix-R9 380X-OC4G-Gaming е с размер 4.0 GB, което е предостатъчно  количество за най-високите резолюции, които позволява графичния чип Tahiti XT, като например 2560x1440 точки.

Дисковата подсистема е двукомпетентна. За системен диск е използван SSD диск с размер 240 GB на Kingston  - SV300S37A.  Той осигурява достатъчен обем за инсталиране на операционната система и важните приложения.  За съхранение е предвиден класически HDD  на Seagate с размер от 1TB – Seagate 7200.14 (ST1000DM003). Целият този хардуер е събран в една изключително добре конструирана кутия на Fractal Design – FD Define R5 Black.

За захранването на системата се грижи захранващ блок отново на Fractal Design -  FD 750W Edison. Асемблирането е професионално направено, като са използвани всички възможности за кабелен мениджмънт, които предоставя кутията на Fractal Design. Интериорът е напълно подреден и няма никакви стърчащи кабели, така че нищо не възпрепятства въздушния поток.

Тестови резултати

Системата работи доста тихо. Даже и при продължително натоварване с теста OCCT поддържанaта температура на процесора е на доста добро ниво – 55 °C. При двучасов, интензивен гейминг, средната температура на процесора не надхвърли 48 °C   При 3D игрoвите заглавия постигнатите резултати на системата на резолюция 1920x1200 са: Alien Isolation – 70 FPS Project Cars – 69 FPS Middle Earth: Shadow of Mordor  - 58 FPS Batelfield 4  - 56 FPS FarCry 4   - 50 FPS

Заключение

AMD базираната машина, се оказа доста добро асемблирано решение. Балансираният и същевременно  достатъчно мощен хардуер в лицето на процесора AMD FX-8370, дънната платка ASUS M5А99FX Pro, графичния ускорител ASUS Strix R9 380X OC4G Gaming и, не на последно място, дисковата подсистема и захранването осигуряват достъчен ресурс за безпроблемен гейминг и на най-новите  игрови заглавия. Поддръжката на технологията AMD Freesync (в комбинация с подобен монитор), както и API-то DX12 на Microsoft, осигуряват още по-качествен гейминг и правят системата доста атрактивна.  Като добавим отличните работни температури, благодарение на доброто охлаждане, както и отличното качество на сглобка, с чиста съвест можем да кажем, че тази система, дава повече стойност, отколкото струва.

Статистика:
Видяна: 519
Мнения: 0
Напиши мнение   НазадПродължи